Samozřejmě v době covidu se nám situace bohužel změnila, ať už jde o hrací koutek, či pravidelné stříhání.....

Jak připravit sebe i dítě na stříhání
Pokud jde o první stříhání, ze zkušenosti víme, že se to může zvrtnout v boj rodiče s dítětem nebo opačně. Pro všechny zúčastněné to je velmi traumatizující zážitek, proto jsme připravili malou kuchařku, aby první stříhání bylo nezapomenutelným zážitkem, v dobrém slova smyslu. Většinou k nám docházejí na první stříhání děti kolem jednoho roku věku. S některými se maminky snaží domluvit, ale ne vždy úspěšně. Děti přicházejí do neznámého prostředí mezi neznámé paní, které se jim z neznámého důvodu chtějí sahat do vlasů. Tím, že pro ně je tato situace nová, samozřejmě to v nich nevyvolá ihned pozitivní reakce. Byť se snažíme celý salon přizpůsobit dětem, aby se už při vstupu nadchly a chtěly prozkoumat co zajímavého je pro ně připraveno, potřebujeme od vás rodičů pomoci. 
Vše začíná již doma ideálně od narození.
Maminky holčiček mají výhodu, mají to v genech, chtějí se líbit a maminky si rády hrají s jejich vlásky. Dělají jim culíčky, copánky, dávají do vlásků sponečky a mašličky, prostě jim vlásky česají a upravují. Není to pro ně ničím novým, jen jim do vlásků v salonu sáhne jiná paní.
Ale co naši chlapečkové? Těm se tolik zájmu o vlásky většinou nevěnuje. A proto jsme vypozorovaly, že kluci jsou na stříhání náročnější.
Jak tedy na to? Naše rada číslo jedna. HRAJTE SI S VLÁSKY SVÝCH DĚTÍ OD NAROZENÍ. Bude to pro ně přirozené a nevyděsí se, když přijdou ke kadeřnici, která jim bude sahat do vlásků.
Jak dítě povyroste seznamte ho s hřebenem a nůžkami. Dítě musí pochopit, že se mu nic nestane, když ve vláskách projede hřebínek, že to je velmi příjemné a maximálně to může polechtat. Ať učeše i vás a celou rodinu, která bude šťastně vrnět blahem jako kočka. A s nůžkami mu ukažte co vše dokážou nastříhat. Od papíru přes pytlík se sušenkami, nehty na ruce a noze až se dostanete k vláskům. Můžete demonstrativně ustřihnout malinký kousek nejdřív na někom z rodiny nebo sobě a následně zkusit ustřihnout kousek dítěti. Netlačte na něj, vše chce čas. Důležité je, aby pochopilo, že se mu nic nemůže stát. Pokud se tatínek holí elektrickým strojkem, je super dítěti umožnit, aby mohlo sledovat celý proces a vysvětlit mu, že podobně to chodí i u stříhání vlásků. Jak zvládnete tuto seznamovací část doma, máte z části vyhráno.
Když nastane čas na stříhání. Naše rada číslo dvě. UKLIDNĚTE SE.
Když budete v klidu vy bude s největší pravděpodobností i dítě. Před příchodem k nám mu s radostí oznamte, že půjdete ke kadeřnici, kde si bude moci pohrát a paní kadeřnice mu bude sahat na vlásky. Předveďte mu rituál s nůžkami a hřebínkem. Udělala jste maximum. Rozhodně dítě nestrašte, že se nesmí hýbat jinak ho střihneme nebo, že nesmí
brečet jinak nedostane bonbon.
Už jste u nás v salonu a co se teď vlastně bude dít?
Naše rada číslo tři. NECHTE TO NA NÁS.
Pokud jdete poprvé, určitě přijďte dřív, ať se dítě stihne rozkoukat a seznámit se s námi a s prostředím. Pro děti tu jsou připravené hračky, takže si může pohrát a rozkoukat se. Kadeřnice s dítětem naváže kontakt, dá mu na výběr kde se bude chtít stříhat, ukáže mu co vše k tomu bude potřebovat, pustí mu pohádku a po celou dobu mu bude říkat co se bude dít. Pokud dítě spolupracuje, máme všichni vyhráno!!!Nebudeme nalhávat, že všechna první stříhání jsou idylická a bezproblémová.
CO /NE/DĚLAT, KDYŽ
STŘÍHÁNÍ JE SCÉNA Z HORORU?
V tuto chvíli už vaši spolupráci budeme potřebovat.
Dítě musí mít pocit bezpečí, který mu dokáže poskytnout rodič.
Jak můžete pomoci?
1. Zkuste ukonejšit a ubezpečit, že je vše v pořádku.
2. Zabavte ho vyprávěním nebo ukázkou něčeho zajímavého.
3. Pokud hysterie nabírá na obrátkách, vezměte si ho na klín.
Čím rozhodně NEPOMŮŽETE.
1. Nekřičte na něj.
2. Nevyhrožujte mu, že ho střihneme. Střihnutí hrozí víc nám 
3. Nevyhrožujte mu ani jinak, rozladěnost to bude jen stupňovat.
4. Tělesné tresty také většinou nepřispějí ke zklidnění.
Vše berte jako doporučení, jen vy víte co na vaše dítě platí. Pokud si jste jisti, že je řešením dát dítěti na zadek, nebudeme se na vás dívat jak na krkavčí matku. Jsme také matky a na každé z našich dětí platí něco jiného.
Když bude situace nezvladatelná a bude ohrožovat dítě a ostatní zúčastněné, což se občas stane , tak se domluvíme na ukončení stříhání a dalším postupu.
Když dopadne poslední vlásek na zem, dítě dostane odměnu, bez ohledu na jeho spolupráci, pochválíme ho a za odměnu si může ještě pohrát v našem koutku.
Po prvním stříhání máme pro maminky připravenou obálkovou folii , do které vložíme trochu ostříhaných vlasů dítěte. Je to hezké památka z okamžiků co byly v jeho životě POPRVÉ.
Na závěr naše doporučení.
1. Vezměte dítěti věci na převlečení /ne vždy chtějí pláštěnku, tak stříháme v oblečení co přišlo/.
2. Zvažte zdravotní stav dítěte. Nachlazené dítě nemá náladu. Nehledě na to může nakazit všechny kolem.
3.Choďte pravidelně. Alespoň za 2-3 měsíce. Dítě si bude pamatovat a důvěřovat kadeřnici.
4. Pokud není stříhání u dítěte ještě v oblibě, objednávejte se ke stejné kadeřnici a určitě se nám nebojte říct, že je stříhání komplikovanější. Objednáme vás na termín, tak aby se
současně nepotkala 2 uplakaná dítka /nedokážeme v to ale úplně zabránit, někdy děti dokážou prostě překvapit/.
Samozřejmě v době covidu se nám situace bohužel změnila, ať už jde o hrací koutek, či pravidelné stříhání.....


..